اخبار فرهنگ سلامت
کشور در پیشگیری از بیماریهای واگیر موفق بوده است. معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بخش پیشگیری از بیماری های واگیر موفقیت های چشمگیری داشته ایم.

به گزارش و ب دا - البرز علی اکبر سیاری روز چهارشنبه درآیین آغاز طرح متمرکز استانی وارنیش فلوراید تراپی که در مدرسه شاهد پسرانه شهید علافی ها در کرج برگزار شد، افزود:
پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون طرح واکسیناسیون کودکان در قالب ترزیق 9 واکسن برای اطفال انجام شده که از سال گذشته نیز واکسن پنتاوالان به کودکان 2،4و 6 ماهه تزریق می شود.
وی خاطر نشان کرد: برای پیشگیری ازبیماری های واگیر نظام مراقبت در کشور ایجاد شده است.
سیاری با بیان اینکه در فصل پاییز بیماریهای تنفسی اپیدمی می شود،گفت: پیشگیری و رعایت بهداشت فردی در این خصوص الزامی است .
وی اظهارداشت:در بخش پیشگیری نیز بیماری های آنفلوآنزای پرندگان، وبا در عراق  رصد می شود که خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از این بیماری ها درکشور مشاهده نشده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امروز مهم ترین مشکل کشور در بخش بیماری های غیر واگیر مانند سرطان، سکته های مغزی و قلبی و بیماری های ناشی از کم تحرکی است .
وی اظهار کرد: اکنون میزان ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری کشور 23برابر افراد غیر سیگاری است.
این مسئول با بیان اینکه مصرف روغن و نمک نیز ابتلای افراد به بیماری های مختلف را افزایش می دهد، گفت: یکی از برنامه های که اکنون در دستور کار وزارت بهداشت و درمان قرار دارد کاهش مصرف روغن و نمک است که برای این امر آموزش های لازم در حال اجرا است .
وی افزود: کم تحرکی و کاهش مصرف میوه و سبزی از دیگر مشکلاتی است که می بایست مردم به آن توجه داشته باشند و با خوردن مقدار مناسب میوه و سبزی در طول روز از ابتلا به بیماری های مختلف غیر واگیر پیشگیری کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون در کشور 10 میلیون نفر مبتلا به فشار خون داریم که50 درصدآنان از وجود این بیماری خود با خبر نیستند.این مسئول خاطر نشان کرد: در کشور 24 میلیون نفر دارای اضافه وزن و چاقی هستند، کم تحرکی یکی از عوامل ایجاد آن به شمار می رود.وی بیان کرد: سالانه در کشور 90هزار نفر به سرطان مبتلا می شوند که از این تعداد 30 هزار نفر جان خود را از دست می دهند.وی تعداد جانباختگان براثر سکته های مغزی و قلبی در کشور را سالانه حدود 2 هزار نفر اعلام کرد.

سیاری آمار مبتلایان به بیماری دیابت در ایران را پنج میلیون نفر ذکر کرد و افزود:وزارت بهداشت و درمان برای پیشگیری از بیماری های آسم و تنفسی برنامه هایی در دستور کار دارد.

وی اظهارداشت: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف آموزش مصرف غذاهای سالم، پرهیز از مصرف سیگارتوصیه می شود .وی یاد آور شد: در بحث پیشگیری نقش معلمان و دانش آموزان بسیار حایز اهمیت است.
این مسئول در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای پیشگیری از ابتلای زائران اربعین حسینی به بیماری وبا عراق آموزش های لازم به زائران ایرانی ارایه خواهد شد.
وی تاکید کرد که زائران اربعین حسینی می بایست در طول ایام سفر از غذاهای گرم استفاده کنند و بهداشت فردی را رعایت کنند.
وی افزود: در خصوص بیماری های تنفسی نیز هشدار های لازم به زائران اربعین حسینی داده می شود و کارکنان وزارت بهداشت و درمان در مرز های ایران این نوع مراقبت ها را انجام می دهند و در عراق نیز نیروهای هلال احمر به زائران در این خصوص اطلاع رسانی و کمک می کنند.
وی ادامه داد: اکنون پایگاه های بهداشت در سه مرز، مهران ، شلمچه و چزابه برای ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی مستقر هستند.
سه‌شنبه 4 تير 1398   07:48:48

تصویر ها