پیام های سلامتی
1
نکاتی در خصوص واکسن آنفلوانزا وضرورت تزریق آن
 با شروع فصل پاییز سوالات زیادی درخصوص لزوم تزریق واکسن آنفولانزا و چگونگی تزریق آن مطرح می شود. آنفولانزا بیماریاست که به سرعت شیوع می یابد و توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنندایجاد می شود به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است .
بیشترین زمان احتمال ابتلا به آنفولانزا ماه های مهرتا اسفند است. اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا مشابه هم است ولیاین واکسن در مقابل سرماخوردگی از ما محافظت نمی کند. واکسن آنفولانزا دو تا سههفته پس از تزریق بر علیه سه سویه از ویروس ها محافظت می کند بنابراین دقیقا قبل یابعد از واکسیناسیون احتمال درگیری با سویه های بیماری زا وجوددارد.
بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی اولویت تزریق واکسنبه این ترتیب است: بیماران دیالیزی و پیوند کلیه، بیماران تالاسمی ماژور، بیمارانکبدی شامل :سیروز و پیوند کبد، بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپیقرار دارند و در آخر پرسنل بهداشتی درمانی.
تزریق واکسن در کسانی که سابقه واکنش الرژیک به موادموجود در واکسن آنفولانزا را دارند مانند تخم مرغ، فرمالدهید، جنتامایسین، کسانی کهدر زمان مراجعه برای تزریق واکسن تب یا عفونت حاد داشته باشند، کسانی که سابقهابتلا به سندرم گیلن باره را داشته باشند و شیر خواران  زیر 6 ماه ممنوعاست.
واکسن های آنفولانزا در تمامی مراحل بارداری قابلیتمصرف دارند.اطلاعات عمده تری در مورد بی خطری این دارو در سه ماهه دوم و سوم نسبتبه سه ماهه اول بارداری در دسترس می باشد. همچنین واکسن آنفولانزا را می توان دردوران شیردهی تجویز کرد.
واکسن آنفولانزا باید در دوزی که پزشک تجویز کرده بهصورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق شود.
مانند تمام فرآورده های دارویی این واکسن هم ممکن استدر برخی از افراد موجب عوارض جانبی نظیر سردرد، تعریق، درد عضلات، درد مفاصل، تب،ضعف، خستگی، سرخی و ورم و سختی محل تزریق شود که این عوارض معمولا طی یک تا دو روزبدون درمان برطرف می شود.
عوارضی مانند تب بالا، تغییر در رفتار و هوشیاری، کهیریل راش ها و ضایعات پوستی منتشره، گرفتگی و خشونت صدا و مشکلات تنفسی مانند سختیتنفس، ضبان قلب بالا و ضعف شدید بدنی با رنگ پریدگی، حساسیت شدید و فوری در افرادیکه به تخم مرغ حساسیت دارند، احساس گیجی وخستگی، تورم اطراف چشم ها و لب ها، سندرمگیلن باره با علائم فلج بالا رونده ناشی از گرفتاری اعصاب محیطی، شوک انافیلاکتیک،این عوارض از واکسن انفولانزا جدی است و بلافاصله باید به پزشک مراجعهکرد.
همه‌ افراد به ‌ویژه افراد بالای 65 سال و کودکان 3 تا 12 سال واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. همچنین افرادی که بیماریهایی نظیر پرفشاریخون، دیابت، مشکلات ریوی و کبدی، نارسایی کلیوی و کمخونی دارند و همه‌ی کسانی کهبه نوعی با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی سروکار دارند بهتر است این واکسن راتزریق کنند.
 تزریق این واکسن در کودکان زیر 36 ماه به میزان 2 دوزبه فاصله 45 روز، تزریق می‌شود که هر دوز مصرفی برای این کودکان، نصف دوز بزرگسالاناست. همچنین برای کودکان 36 ماه تا 12 سال که برای نخستین بار اینواکسن
را تزریق میکنند، طی دو مرحله و با دوز کامل تزریقمی‌شود اما برای افراد بالای 12 سال فقط یک ‌بار تزریق میگردد.
بسیاری از افراد جامعه نیازی به مصرف واکسن آنفلوآنزاندارند مصرف این واکسن در اطفال و افرادی است که نقص ایمنی داشته و یا افراد مسنیکه بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم دارند همچنین بیماران سرطانی نیز می‌توانند جهتافزایش ایمنی بدن در برابر سرماخوردگی از این واکسن استفاده کنند.
در شرایطی قرار داریم که با محدودیت‌های ارزیمواجه‌ایم و میزان عرضه و تقاضای واکسن آنفلوآنزا با یکدیگر همخوانی ندارد و این درحالی است که اغلب متقاضیان اصلا نیازی به استفاده از این دارو ندارند.
عمدتا پس از فصل سرما کسی تمایل به مصرف واکسنآنفلوآنزا ندارد مگر افرادی که به جاهای پر ریسک مانند حج می‌روند.
این نکات را در مورد واکسیناسیون آنفلوآنزا را به یادداشته باشید:
1-  واکسن تزریقی آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته ‌شده است. استفاده از این واکسن پس از شش ماهگی مورد تایید قرار گرفته است.
2- واکسن استنشاقی آنفلوآنزا به صورت اسپری بینی ازویروس ضعیف ‌شده ساخته شده است و برای افراد بین 2 تا 49 سال مورد تایید قرار گرفتهاست.
3- این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیتنشان داده اند، توصیه نمی ‌شود.
4-تقریبا دو هفته پس از زدن واکسن، بدن شما پادتن‌هایی تولید می‌ کند که برای محافظت در برابر آن گونه‌ی خاص ویروس آنفلوآنزا موردنیاز هستند.
5- فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت بهطول می ‌انجامد. بهترین ماه‌ها برای واکسیناسیون آنفلوآنزا مهر و آبان  است، امابعد از این زمان هم می ‌توان واکسن زد.
6- شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی‌گیرید، اما عوارضی جزئی مانند تورم، تب خفیف و درد بدن ممکن است رخ دهد.
7- همین مسئله در مورد واکسن استنشاقی هم صادق است وتنها ممکن است اثرات جانبی جزئی به صورت آبریزش بینی، سردردو گلودرد خفیف بروزکند.
8-  طبق توصیه پزشکان، نیازی نیست که همه افراد از اینواکسن‌ استفاده کنند، بلکه افراد با بیماری ‌های خاص یا سالمندان بیش از سایرین بهاستفاده از این واکسن‌ نیاز دارند.
9- بر پایه تحقیقات انجام شده این واکسن از ابتلا بهآنفلوانزا جلوگیری می‌ کند، اما تاثیر چندانی بر مرگ و میر ناشی از این بیماریندارد. این در حالی است که در گذشته تصور می ‌شد واکسن سرماخوردگی تا 50 درصد مرگناشی از بیماری آنفلوانزا را کاهش می ‌دهد.
10- توصیه می‌ شود که در مورد تزریق این واکسن، حتمابا پزشک متخصص مشورت شود؛ برای مثال افرادی که به تخم ‌مرغ حساسیت دارند، حتما بایدبرای تزریق این واکسن تحت آزمایش و بررسی قرارگیرند.
 
سه‌شنبه 4 تير 1398   00:27:14

تصویر ها