اخبار فرهنگ سلامت
1
مدیرکل سلامت جمعیت وزارت بهداشت در کرج:
اگر مداخله نشود با روند فعلی جمعیت ، در سال 1430 رشد جمعیت به صفر می رسد/ فقط کافی است متوسط سن ازدواج را دو سال کمتر کنیم

مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه 11 میلیون دختر و پسر دارای شرایط ازدواج در کشور وجود دارد، گفت: متاسفانه سن ازدواج در کشور بالا رفته است.

 به گزارش وب دا - محمداسماعیل مطلق در همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک برای ارتقاء نرخ باروری کلی که صبح امروز در محل دانشگاه علوم پزشکی البرز برگزار شد، اظهار داشت: زمانی که جمعیت یک جامعه زیر حد جایگزینی است این امر یک تهدید محسوب می‌شود.

 وی با بیان اینکه باید با برنامه‌ریزی درست و صحیح سعی شود ملتی با نشاط، پویا و بالنده داشته باشیم، افزود: مقام معظم رهبری 14 سیاست کلی را ابلاغ کرده‌اند که از این تعداد 5 سیاست به بخش بهداشت و درمان در حوزه‌های مختلف مرتبط می‌شود.

 مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به پیش از سطح جانشینی باید مد نظر و مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج در تشکیل خانواده، حمایت از جوانان و فراهم کردن بستر ازدواج از جمله موارد مهم و حائز اهمیتی است که باید نسبت به آن توجه داشت.

 وی با اشاره به اینکه به منظور افزایش نرخ باروری در کشور می‌توان زمینه اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران از جمله در دوران بارداری و شیردهی را فراهم کرد، یادآور شد: با آموزش مهارت‌های فرزند‌پروری نیز می‌توان این مهم را در سطح جامعه بهبود بخشید.

 مطلق بیان کرد: توسعه و تقویت نظام تامین اجتماعی خدمات بهداشتی و درمانی از موارد دیگری است که نقش قابل توجهی در افزایش نرخ باروری در کشور دارد.

 وی با بیان اینکه میزان و نرخ باروری در شهرستان کرج 1.4 فرزند گزارش شده است، عنوان کرد: به طور قطع کاهش نرخ باروری در  سلامت جامعه نیز اثرگذار است.

 وی با اشاره به اینکه از سال 45 تا سال 90 سن ازدواج در شهرهای مختلف از 4 تا 10 سال افزایش یافته است، اظهار داشت: با کاهش حداقل دو ساله سن ازدواج روند کاهش نرخ باروری در کشور بهبود و در وضعیت مطلوبی قرار می‌گیرد.

 مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه در حال حاضر 11 میلیون دختر و پسر دارای شرایط ازدواج در کشور وجود دارد، از طرفی متاسفانه سن ازدواج بالا رفته است، افزود: با افزایش سن باروری مشکلات عدیده‌ای برای جنین و مادر به وجود می‌آید.

 مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت یادآور شد: طبق آمارهای اعلام شده خوشبختانه وضعیت طلاق در استان البرز از 6 هزار و 328 مورد در سال 90 به 5 هزار و 582 مورد کاهش یافته است.

سه‌شنبه 4 تير 1398   00:49:29

تصویر ها