اخبار فرهنگ سلامت
پمفلت سوانح
پیشگیری از سوانح وحوادث در کودکان
 
با تحقیق از حوادث به وقوع پیوسته برای کودکان زیر دو سال در سطح کشور، ضرورت آگاه کردن والدین در دستور کار قرار گرفت جهت آگاهی بیشتر والدین بخش کوچکی از مطالب برای پیشگیری از حوادث اختصاص یافت تا با جلب توجه و مشارکت والدین شاهد کاهش حوادث و صدمات جبران ناپذیر برای کودکان جامعه خویش باشیم.
اندکی سهل انگاری وکم توجهی والدین می تواند زمینه ساز صدمات جبران ناپذیر در زندگی فرزندانشان شود. مهمترین عامل بروز حوادث، حس کنجکاوی وعدم درک آنان از موقعیت های خطرناک است که والدین می توانند با اندکی دقت و صرف وقت از بروز آنها جلوگیری نمایند.
هنگامی که فرزند شما می تواند اشیا را لمس کند و به مرور روی پای خود قدم بردارد، با توجه به نحوهُ زندگی شما خطرات می تواند مضاعف ومهم تر ودامنه آن بزرگتر شود. شما هم می توانید با تغییراتی کوچک در پیرامون محیط زندگی ونظارت مستمربر نحوه فعالیت فرزندتان، ایمنی را با احساس از اطمینان ایجاد نمایید تا مجبور نباشید در آینده، غفلت وکم توجهی خود را به سرنوشت وخواست خداوند نسبت دهید. واقع بین باشید واز همین لحظات برای کنترل محیط وعدم وقوع احتمالات برنامه ریزی کنید. هیچگاه کودک را تنها در منزل رها نکنید ومراقبت اورا به کودکان و افراد غیر مسئول نسپارید، با دقت در تهیه اسباب بازی های آموزشی وهم بازی شدن با او، کمک نمایید تا او دنیای اطراف خویش را از این طریق به خوبی بشناسد وبازی بهانه ای برای رفع مسئولیت شما و رها کردن کودک نباشد.
احتمال وقوع خفگی :
خفگی به دلیل بلعیدن جسم خارجی از علل عمده مرگ شیر خواران است این خطر اززمانی که شیر خواران می توانند اشیا را به سمت دهان خود ببرند وجود دارد اشیایی مانند:
اسباب بازی هایی که قطعات جدا شونده و ریز دارند مثل بعضی از جغجغه ها ،چشمان عروسک ها ،دکمه لباس ها ،سکه های کوچک ، تیله ها ، سنگ های داخل گلدان وباغچه ،بادکنک های ترکیده ویا باد نشده واشیایی مشابه که در دسترس شیر خواران قرار دارد می تواند سبب وقوع خفگی در شیر خوار شوند. به خصوص هنگامی که شیر خوار خزیدن روی زمین را آغاز می کند هر آنچه روی زمین وگوشه وکنار بیابد داخل دهان خود می برد.
پستانک «گول زنک» علاوه بر مضرات فراوان واحتمال آلودگی ممکن است از قسمت اصلی جدا شود و سبب انسداد راه هوایی شیر خوار شود.
حبس شدن در فضاهای دربسته می تواند خطر آفرین باشد فضاهایی مثل کمدها، صندوق ها، واشیایی که درب بزرگ دارند فریزرها و بعضی از لباسشویی ها ممکن است زمینه ساز کنجکاوی وورود شیر خوار به داخل آنها شود.
بعد از شش ماهگی وبا شروع غذاهای کمکی در کنار تغذیه باشیر مادر، باید دقت لقمه ها وتکه های غذا مثل گوشت جگر،ماهی، نان و…
به قطعات ریز قابل هضم متناسب با سن شیر خوار تبدیل شود. این مهم در خصوص استفاده از خشکبار ،دانه های روغنی مثل پسته و… یادآوری می شود.
همچنین توصیه می شود از دادن چیپس، پفک وآدامس به شیر خواران جداً پرهیز گردد.
سوختگی:
کنجکاوی شیرخواران را به دنبال تجربه ولمس می کشد و چون حس شیر خواران برای گرما وداغی هنوز کامل نشده است از دست زدن به آتش واجسام بسیار داغ واهمه ای ندارند و هر نوع وسیله گرم کننده بدون محافظ می تواند خطر ساز باشد وسایلی مانند انواع بخاری ها، فراجاق گاز، شومینه ، رادیاتورهای شوفاژ، تنور، منقل واجاق های بازدر زندگی های روستایی، دستگاه بخور آب گرم ، اطوی داغ ، سیگار روشن ، شمع ، کبریت ، سماور،چای داغ ، ظرف محتوی روغن یا غذای داغ و… ممکن است شیر خوار را جذب نماید که به آن چنگ زده و یا
روی آن دست بکشد. پس مکان قرارگیری و عدم دسترسی شیر خوارو احتمال واژگونی آنها باید بررسی شود.
آفتاب شدید ، بخصوص در مناطق گرمسیری مثل مناطق ما نیز می تواند سوختگی ایجاد نماید. حرارت بالا در اتومبیل بخصوص در فصل گرما می تواند پلاستیک صندلی ها و فلزات متصل به کمربند صندلی و… را به شدت گرم کرده و سبب سوختگی پوست ظریف شیر خوار شود.
برای استحمام شیرخوار اگر آب خیلی داغ باشد سبب سوختگی پوست او می شود لذا قبل از حمام کردن شیرخواربا آزمایش آب بر روی پشت دست خود از حرارت مناسب آب اطمینان حاصل گردد.
مسمومیت:
مواد سمی زیادی در کارخانه ها وجود دارد که کمتر از نیمی از آنها مر بوط به آشپزخانه هاست ودلیل عمده مسمومیت شیرخواران ، نگهداری مواد سمی در محل نا مناسب و در دسترس شیرخوار است.
اگر مواد سمی در طبقات پایین قفسه ها وکمدها وکابینت ها نگهداری می شود ، این مکان ها باید به قفل ایمن مجهز باشد. مواد تمیز کننده شوینده وبراق کننده، حشره کش ها ،انواع سموم، لوازم آرایشی، داروها ، پمادها، مخزن نفت و… حس کنجکاوی کودکان را بر می انگیزد. خوردن لوازم آرایشی و داروهای درون کیف والدین ، نفتالین موجود در گنجه لباس ها توسط کودکان در بسیاری شهر ها در گزارش مراکز بهداشتی ،درمانی مشاهده شده است.
برق گرفتگی :
خطر بازی و سرکشی شیرخواران به پریزهای برقی و فرو کردن اشیاء و هر آنچه در دسترس آنها باشد همواره وجود دارد با تهیه در پوشش محافظ پریز وجمع آوری کابل های سر راهی برق می توان کودکان را از این خطرات محافظت نمود. نباید هیچگاه چند وسیله برقی را به یک پریز متصل نمود. تمام وسایل برقی و سیم های آنها از نظر پوششی ایمنی ، ترک خوردگی و شکستگی باید بررسی شوند.
غرق شدگی :
نزدیکی کودک با منابع آب با خطر غلتیدن یا فرو اُفتادن و سقوط ناگهانی او در منابع آب مانند حوض ، وان ، استخر ، رودخانه ،چاه های آب در خانه های روستایی، دلو آب وحتی توالت همراه است. توصیه می شود منابع آب دور از دسترس کودکان باشد وحتماً در اطراف منابع آب حفاظ نصب شود.
 
سه‌شنبه 4 تير 1398   00:37:13

تصویر ها