آرشیو اخبار
1
روز جهانی بهداشت
هجدهم فروردین برابر با هفتم آوریل روز جهانی بهداشت می باشد که سازمان جهانی بهداشت به همین مناسبت و همه ساله، شعاری را جهت تاکید بر یک موضوع مهم مرتبط با سلامت مطرح می کند.
هجدهم فروردین برابر با هفتم آوریل روز جهانی بهداشت می باشد که سازمان جهانی بهداشت به همین مناسبت و همه ساله، شعاری را جهت تاکید بر یک موضوع مهم مرتبط با سلامت مطرح می کند. شعار سال 2019 این سازمان،
“Health for all – everyone, everywhere” 
یا "سلامت برای همه- هرکس، در هر کجا" می باشد که هدف آن رسیدن به  پوشش همگانی سلامت" می باشد. این شعار در سال گذشته هم با عنوان "سلامت برای همه: پوشش همگانی سلامت برای همه، در هر مکان" مطرح شده بود و تکرار آن نشان دهنده اهمیت موضوع می باشد. "پوشش همگانی سلامت" در حقیقت هدف اصلی سازمان جهانی بهداشت می باشد. هرچند دسترسی به خدمات سلامت در تمام دنیا ارتقاء یافته است ولی هنوز برای رسیدن به دسترسی خدمات عادلانه و همگانی می بایست تلاش کرد و در نظر داشته باشیم که داشتن سلامت یک حق طبیعی انسان است و اکنون زمان آن فرا رسیده تا برای تحقق دسترسی به خدمات سلامت برای همه اقدام شود. دست یابی کشورها به "پوشش همگانی سلامت" متفاوت می باشد ولی همه کشورها به روش های مختلفی به آن دست خواهند یافت وهر کشور می تواند کاری را برای پیشبرد "پوشش همگانی سلامت" انجام دهد."پوشش همگانی سلامت" یک هدف کاملاً دست یافتنی است و باید برای اجرای آن اقدام شود. "پوشش همگانی سلامت" به این معنی است که همه افراد خدمات بهداشتی را با کیفیت، در هر زمان و مکانی که به آن نیاز دارند و  بدون تحمل رنج مالی دریافت کنند.
مراقبت های بهداشتی اولیه یک روش کاملا مقرون به صرفه و عادلانه جهت ارائه خدمات سلامت می باشد و کشورها را برای دستیابی به هدف "پوشش همگانی سلامت" می بایست کمک کنند. 
کارکنان حوزه سلامت نقش کلیدی در تحقق این مهم دارند که در این میان کارکنان خدوم و سختکوش ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اولیه به علت ارتباط نزدیک و مستمر با افراد و جامعه و نیز آگاهی از فرهنگ و رسوم آن ها در زمان طغیان بیماری ها و وقوع شرایط اضطراری از اهمیت ویژه ای برخوردارند.
ضمن گرامیداشت روز جهانی بهداشت با شعار "سلامت برای همه- هرکس، در هر کجا" و تقدیر از فعالیت های فداکارانه ی همکارانم در حوزه ی بهداشت که  در جهت اعتلا و ارتقای برنامه های بهداشتی استان تلاش می کنند امیدوارم با بازنگری به توانمندی ها، دستاوردهای و انتظارات موجود برای پاسخگویی منطقی و شایسته به مردم، بازتوانی مضاعف در قالب یک برنامه منسجم و کلان همراه با سایر دستگاههای مسئول در مسیر تحقق سلامت مردم گام برداریم.
سه‌شنبه 4 تير 1398   09:06:40

تصویر ها